Objavljeno: 06/10/2022
Ciljana inflacija za ovu godinu u Srbiji je bila oko 4,5%, međutim u praksi to nije bio slučaj. Ona je tokom ovog leta dostigla čitavih 12% usled energetske krize i mnogih drugih faktora koji su na nju uticali.
Kako inflacija utiče na štednju građana? Poređenjem visine ostvarene kamate na štednju i stopom inflacije, dolazimo do zaključka da će ove godine štedni ulozi biti na gubitku. Stopa inflacije je veća od visine kamate na štednju iako je štednja u dinarima na prvi pogled zaista isplativa.
U pojedinim bankama kamata na oročena sredstva u dinarima je preko 8%, ali inflacija od preko 10% će pojesti vrednost kamate. Štednja u evrima je još manje isplativa kada se zna da su kamate na štedne uloge manje, a takođe postoji i plaćanje poreza na prihod od kapitala koji iznosi 15%.
Rešenje za ovaj problem postoji. Mnoge osiguravajuće kuće imaju različite programe štednje kroz osiguranje života. U polise osiguranja se ubacuje indeksacija, tako što se odredi fiksni procentualni iznos koji se prilagođava inflaciji – uzmimo za primer kada se za 3% svake godine povećava zagarantovana suma (krajnji kapital).
Jedan od modela jeste i da se povećanje zagarantovane sume veže za troškove života. Uzmimo za primer 6%, pa u slučaju povećanja troškova u tom procentu, zagarantovana suma raste za isti iznos.
Osiguranje života je postalo izuzetno traženo nakon pandemije korona virusa, koja je još uvek u toku, a inflacija i ostale ekonomske okolnosti će uticati na povećanu tražnju ovog vida osiguranja. Ako želite da se osigurate i pri tom štedite, pozovite posrednika u osiguranju koji će za Vas pronaći adekvatnu polisu u velikoj ponudi različitih osiguravajućih kuća.