Objavljeno: 21/11/2024
Dvostruko osiguranje predstavlja specifičan oblik osiguranja kod kojeg je isto osigurano dobro pokriveno sa dva ili više osiguravajućih ugovora. To znači da osiguranik ima pravo na naknadu štete od više osiguravača ali samo do visine stvarne štete.
Kada dođe do osiguranog slučaja, osiguranik ima pravo na naknadu štete,ali se ne može ostvariti dvostruka ili višestruka dobit. U ovakvim slučajevima, osiguravajuće kompanije mogu podeliti isplatu proporcionalno prema udelu koji svaka polisa pokriva u ukupnoj osiguranoj vrednosti.
Na primer, ako klijent ima dve polise za osiguranje automobila, a na automobilu nastane šteta od 1000 evra, osiguranik neće dobiti 2000 evra (iz obe polise) već će obe osiguravajuće kompanije podeliti iznos štete, svaka prema uslovima i procentima navedenim u svojim ugovorima.
Većina zakona o osiguranju reguliše dvostruko osiguranje kako bi se sprečilo da osiguranici zloupotrebe više polisa za istu stvar i kako bi se očuvali principi osiguranja. U skladu sa zakonom osiguranik je dužan da obavesti sve osiguravače o postojanju drugih polisa koje pokrivaju isti rizik.
Prednosti dvostrukog osiguranja su veća sigurnost osiguranika u slučaju propusta jednog osiguravača i mogućnost ostvarivanja različitih pogodnosti kod različitih osiguravača. Mane su veći troškovi za osiguranika zbog plaćanja više premija., administrativne komplikacije pri rešavanju šteta i mogućnost pojave nesporazuma i pravnih poteškoća između osiguravača.
Dvostruko osiguranje može biti korisno u određenim situacijama ali nosi sa sobom i rizik dodatnih troškova i složenosti. Osiguranici bi trebalo pažljivo da procene svoje potrebe i konsultuju se sa stručnjacima kakvi su posrednici u osiguranju pre nego što zaključe više osiguravajućih ugovora za isti rizik kako bi izbegli komplikacije i potencijalne pravne izazove.