Objavljeno: 16/04/2022
Rat u Ukrajini aktuelizovao je pitanje zaštite imovine i života ljudi u slučaju ratu. Kako je moguće utvrditi ko je kriv, imaju li vlasnici polisa pravo na nadoknadu štete koja je nastala ratnim razaranjima?
Na žalost, naplata polise osiguranja nije moguća u slučaju da je šteta nastala kao posledica ratnih dejstava. Pokrivanje ratnih rizika je usko ograničeno na sferu međunarodnog transporta. Većina polisa osiguranja u svim zemljama podrazumeva isključenje štete izazvane ratnim dejstvima jer su potencijalno prevelike da bi se osigurale.
Klauzula o isključenju iz rata postala je rasprostranjena širom sveta, a kao pravni osnov ustanovljeno je da osiguravajuća društva ne mogu biti odgovorna za razaranja izazvana ratnim dejstvima. Već decenijama najveći izazovi u osiguranju ovih rizika nastaju kada se ne može jasno utvrditi odgovornost neprijateljske vojne sile, odnosno činjenica da je šteta posledica sukoba.
Klauzula o isključenju rata iz polise osiguranja bila je manje-više iste forme do 2001. godine kada su se desili teroristički napadi na kule bliznakinje u SAD-u. Ovakvi rizici postali su deo isključenja uključenih u većinu ugovora o osiguranju. Obrazloženje je da terorističke organizacije imaju potencijal da izazovu preveliku štetu da bi bile pokrivene opštom politikom ugovora o osiguranju ali je u ovim slučajevima uvedeno posebno pokriće uz podršku vlada država. Na primer, u Nemačkoj je osiguravajuća kompanija odgovorna za gubitke u vezi sa terorizmom do 3 milijarde evra, a nakon toga nemačka država bi bila odgovorna za još 10 milijardi.
Usled složenog scenarija kreiranog tehnološkim napretkom i geopolitičkim tenzijama, pojavile su se nove pretnje koje će ponovo promeniti sektor osiguranja. Reč je o sajber napadima, novoj vrsti oružja koje bi mogle da izazove razornu štetu u rukama država ili terorističkih organizacija. Sve o mogućnostima osiguranja u slučaju sajber napada pročitajte ovde.